Eiropas ūdele

Mustela lutreola (L.)

Mustela lutreola (L.) attēls
  • Eiropas ūdele attēls
  • Eiropas ūdele attēls
  • Eiropas ūdele attēls
  • Eiropas ūdele attēls

latviski: Eiropas ūdele

angliski: European mink

vāciski: Europäischer Nerz

zviedriski: flodiller

igauniski: naarits

lietuviski: Europinė audinė

krieviski: европейская норка

Apraksts:

Ķermeņa garums (bez astes): [t] 38-44 cm, [m] 28-40 cm;
Masa: 0,5-1 kg.

Izplatība un sastopamība:

Apdzīvo: mežainu, avotainu, nelielu saldūdens tilpņu piekrastes un salas.

Dzīves veids:

Nometnieks. Kājas īsas. Pirksti savstarpēji saistīti ar labi attīstītām peldplēvēm, taču tās nesniedzas līdz pirkstu galiem. Pēdu spilventiņi gandrīz kaili, nagi samērā gari. Daļējs pēdminis. Parasti pārvietojas vienmērīgiem 25-30 cm tāliem lēcieniem, atstājot pa pāriem sakārtotu nospiedumu virkni.

Pēdu nospiedumi:

Pēdu nospiedumi noapaļoti, ar diezgan labi saskatāmiem visu piecu nagu un pēdu spilventiņu iespiedumiem. Peldplēves iespiedumus parasti neatstāj. Bieži maina kustības virzienu. Skatīt arī Amerikas ūdeli un sesku.

Mēsli:

Desveidīgi; krāsa svaigiem - tumši zaļa vai melna, vecākiem - pelēkzaļa. Garums - 3-4 cm (diametrs 1 cm). Saturā abinieku skeleta daļiņas, zivju asakas un zvīņas, vēžu čaulu un kukaiņu hitīna daļiņas; retāk sīku zīdītāju mati un kauli, putnu spalvas. Atrodami visdažādākajās vietās, biežāk uz paaugstinājumiem, ūdeņu tuvumā. Eiropas ūdeles mēsli no Amerikas ūdeles mēsliem praktiski nav atšķirami.

Statuss:

Acīmredzot, izzudusi suga Latvijā (pēc datiem uz 2024.g.). Pēdējie sastapšanas pierādījumi attiecas uz 1994.gadu. Triju sugas paaudžu laikā (dzīves ilgums - līdz 10 gadiem) sastopamības apstiprinājumu nav.


Mūsdienās Eiropā šī suga ir saglabājusies tikai teritoriāli mazās, izolētās vietās, kur nav ieviesusies Amerikas ūdele. Lielākajā daļā kādreizējā Eiropas areāla jau uz 2017.g. to uzskatīja par izzudušu sugu.

Apskati citas sugas: